امروز سه شنبه 29 آبان 1397
 

 

کد خبر : 3808
تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 آذر 1395 - 23:09
تعداد بازدید : 753
مسئولیت پذیری باید در تمامی نهاد ها به عنوان یک اصل بنیادی تلقی شود

صدای مازندران/ سهیل خوشدل

پیشرفت و توسعه­ی کشور امری بسیار مهم است که تحقق آن به اقدامات و همت زیادی نیاز دارد. از میان این اقدامات مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی در نهاد های رسمی و غیر رسمی کشور امری بسیار بنیادین تلقی می شود که می بایست در این نهاد ها و همچنین در درون ملت از همان سال های اول زندگی نهادینه شود.

منظور از مسئولیت پذیری موظف و متعهد بودن و منظور از وظیفه شناسی، کار یا چیزی است که شرعا یا عرفا بر عهده ی کسی باشد. این دو واژه که به نوعی لازم و ملزوم یکدیگر هستند باید به صورت عضو جدانشدنی در وجود تمامی کارمندان، کارگران و مسئولین کشور، وجود داشته باشد. کشوری که از نیروی انسانی متعهد و مسئولیت پذیری برخوردار باشد، بی تردید مسیر رشد و ترقی را خیلی سریع طی خواهد کرد.

برای اینکه نیروی انسانی کشور، به نیرویی متعهد و وظیفه شناس تبدیل شود، دولت باید برنامه ریزی دقیقی انجام داده و اقداماتی را صورت دهد. از جمله ی این اقدامات آموزش است. آموزش­هایی که باید از سنین پایین، آغاز شده و تا بزرگسالی تداوم یابد. از دیگر اقدامات در ارتباط با این موضوع، توجه به آموزه های ناب دین اسلام است. در آیات قرآن مجید و بسیاری از روایات، از مسئله­ی مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی به عنوان موضوعی مهم و حیاتی، پرداخته شده است.

به طور کلی مجموعه ی این اقدامات می­تواند سبب پیشرفت روز افزون کشور شده و مسیر صعود به قله های موفقیت را برای کشور ما هموار سازد.

 
نظر شما