امروز سه شنبه 29 آبان 1397
 

 

کد خبر : 6310
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 دی 1396 - 08:25
تعداد بازدید : 201
تاثیر ناآرامی‌ها بر بازارها
صدای مازندران اگر ما بتوانیم تعامل جدیدی با جامعه جهانی ایجاد کنیم و قبل از 23دی مانع خروج آمریکا از برجام شویم، این اتفاق مهمی خواهد بود در غیر اینصورت متاسفانه وارد روند منفی خواهیم شد.

اگر این اعتراض ها ادامه دارباشد حتما اقتصاد ایران را از هر نظر تحت شعاع قرار خواهد داد، از هر نظر اقتصاد ایران از حالت رکودی به سمت یک اقتصاد ورشکسته حرکت خواهد کرد. در یک اقتصاد ورشکسته هم سرمایه گذاری خیلی غلط است، مگر اینکه در کانال هایی سرمایه گذاری کنیم که ارزش بین المللی داشته باشد و با افت ارزش روبه رو نشود، مثل ارز.»

 

در روزهای اخیر با گسترش نارآرامی ها و اعتراضات اقتصادی بازارها نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و به این اعتراض ها واکنش نشان دادند. بازار سرمایه امروز با افتی قابل توجه روبه رو شد، از طرف دیگر بازار سکه و ارز روند صعودی را تجربه کردند.

به گزارش صدای مازندران، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه 10 دی ماه 96 با کاهش 1649 واحدی روی رقم 95 هزار و 561 واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 441 واحدی عدد 17 هزار و 220 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 1970 واحد به رقم 102 هزار و 513 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 1251 واحدی به رقم 67 هزار و 764 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 3090واحدی عدد 204 هزار و 105 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز(یکشنبه) همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 35 واحدی روی رقم یک هزار و 33 واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه با 106واحد، گروه مپنا با 96 واحد و تاپیکو با 77 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با 15 واحد، بانک سینا با 11واحد و پتروشیمی فجر با 3 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی بیش از 472 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 901 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 126 هزار و 943 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی سبحان آنکولوژی، فرآورده‌های نسوز پارس، بانک کارآفرین، اوراق مرابحه واسط مالی بهمن یکم در نماد صشرق، داروسازی تولیددارو، صنعتی بهپاک، حق تقدم استفاده نشده بیمه اتکای امین، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه تعاون ون سرمایه‌گذاری بوعلی، متوقف شدند.

‌امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از 102 میلیون سهم گروه دارویی برکت به ارزش 15.5 میلیارد تومان کد به کد شد. در توسعه معادن و فلزات کمتر از 83 میلیون سهم به ارزش بیش از 14.5 میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده همراه بود.

همچنین 29.5 میلیون سهم سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ارزش بیش از 5.5 میلیون تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو شد. در تاپیکو نیز 7 میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت، همچنین در نفت سپاهان نیز کمتر از 6.5 میلیون سهم به ارزش بیش از 8.5 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

4 دلیل برای سقوط بورس/ تاثیر اعتراض ها بر بازار
حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با فرارو درباره وضعیت بازار گفت: «بازار سرمایه از جمله حساس ترین بازرها نسبت به اتفاقات و رویدادها در همه نقاط است. این بازار حساس و با درجه هوشمندی بالاست. هر اتفاقی از هر دستی چه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی حتی زیست محیطی و ... که نهایتا بر سودآوری بنگاه های اقتصادی تاثیر گذار باشد، با واکنش این بازار روبه رو می شود.»

او افزود: «محیط ایران پر از تغییرات مستمر و پر ابهام است و به لحاظ تعدد متغیرهای محیطی هیچ جای دنیا با ایران قابل مقایسه نیست. در حال حاضر ایران از هر نظر، چه اقتصادی، چه سیاست داخلی و بین المللی کاملا ملتهب است. این وضعیت باعث شده است بازار سرمایه یک روز مثبت شود، یک روز منفی، یک هفته مثبت، یک هفته منفی و افت خیز های خیلی بیشتر از حد معمول در دنیا داشته باشد و ثبات و پایداری که یک بازار سرمایه در حد معمول داشته باشد را ندارد. این متاسفانه باعث شده است که ریسک این بازار خیلی افزایش یابد.»

اما میر معینی درباره دلایل افت کنونی در بازار سرمایه گفت: «یکی از اتفاقاتی که خارج از بازار سرمایه در روزهای اخیر رخ داده و بر بازار اثر گذاشته است، بحث اعتراضاتی است که اخیرا اتفاقا افتاده است.»

او افزود: «موضوع دیگر افزایش نرخ دلار است.»

او ادامه داد: «سومین عامل به پشواز رفتن بازار به نحوه برخورد دولت آمریکا در 23 دی ماه با برجام است. اگر اعتراض ها هم نبود شاید با با شدت کمتر وارد مرحله اصلاحی می شد و خودش را برای خبر یا اتفاقی که قرار است در دیماه رخ داد، آماده کند. بنابراین بخشی از افت به احتمال خروج آمریکا از برجام مرتبط است»

این تحلیلگر بازار سرمایه از اثر گذاری عواملی درونی بازار بر افت بازار هم سخن گفت و افزود: «یک سری دستور العمل های جدید گزارشگری توسط بورس اوراق بهادار از روز شنبه به اجرا گذاشته شد. این خوشایند برخی از فعالان بازار سرمایه نبود و یکسری ابهامات جدید ایجاد کرد. علی رغم اینکه در بلند مدت به نفع بازار است.»

میر معینی تاکید کرد: «تغییر روند گزارشگری شرکت ها باعث شد بازار کمی سردرگرم شود، بازار سرمایه هنوز با این نحوه آشنا نیست. این عدم آشنایی باعث شده است مخالفان و موافقان هر کدام حرفی بزنند، تا زمانی که این روند گزارشگری تثبیت شود به نظر می رسد کمی بازار نوسان تجربه کند.»

این کارشناس بازار بورس مهمترین موضوع را بحث اصلاح قیمت سهام شرکت ها دانست و افزود: «به دلیل اینکه در طول دو ماه برخی نمادها شاهد رشد قابل توجه بودند و خیلی از افرادی که در روزهای گذشته هیجان فروش داشتند، سودهای خوبی کسب کرده بودند و می خواهند این سودها را شناسایی کنند. بنابراین این عامل باعث شد که عرضه سهام بالارود و این جو هیجانی را ایجاد کند.»

میرمعینی درباره اعتراض های اخیر و تاثیر آن بر بازار بورس گفت: «اگر این اعتراض ها ادامه دارباشد حتما اقتصاد ایران را از هر نظر تحت شعاع قرار خواهد داد، از هر نظر اقتصاد ایران از حالت رکودی به سمت یک اقتصاد ورشکسته حرکت خواهد کرد. در یک اقتصاد ورشکسته هم سرمایه گذاری خیلی غلط است، مگر اینکه در کانال هایی سرمایه گذاری کنیم که ارزش بین المللی داشته باشد و با افت ارزش روبه رو نشود، مثل ارز.»

او ادامه داد: «اما اگر اعتراضات ختم به خیر شود و البته مسولان درس بگیرند و بازخورد موثری نسبت به این اعتراض ها اتفاق بیافتد و مقامات به فکر اصلاح جامعه، اشتغالزایی و اصلاح ساختار اقتصادی بیافتند ما شاهد رشد شاخص شرکت ها در کوتاه مدت نخواهیم بود ولی از افت بیشتر شاخص ها ممانعت به عمل می آید.»

میرمعینی گفت: «از طرف دیگر اگر ما بتوانیم تعامل جدیدی با جامعه جهانی ایجاد کنیم و قبل از 23دی مانع خروج آمریکا از برجام شویم، این اتفاق مهمی خواهد بود در غیر اینصورت متاسفانه وارد روند منفی خواهیم شد.»

او تاکید کرد: «در شرایط کنونی توصیه نمی کنم که مردم وارد بازار سرمایه شوند. حداقل تا آخر دیماه باید دید روند به چه سمت و سویی خواهد بود.»

وضعیت بازار سکه و ارز

اما امروز در کنار افت بازار سرمایه بازار سکه و ارز روند افزایشی را تجربه کرد. ناظران بخش از این افزایش قیمت را ناشی از ناآرامی های اخیر در کشور دانستند. تا اخر وقت امروز یکشنبه سکه قیمت یک میلیون و ۴23 هزار تومان را تجربه کرد و دلار آمریکا به قیمت ۴۲89 تومان رسید.

همچنین نیم سکه ۷19 هزار تومان، ربع سکه ۴22 هزار تومان و سکه گرمی ۲۷6 هزار تومان قیمت دارد.

بازار ارز نیز در جهت افزایش قیمت گام برداشته است. یورو ۵295 تومان، پوند انگلستان ۵820 تومان و لیر ترکیه ۱۱56 تومان عرضه شد.

همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۳4 هزار و 640تومان، هر مثقال طلا ۵۸3 هزار تومان و هر اونس طلا در بازار جهانی ۱۳۰۲ دلار و ۸۴ سنت داد و ستد شد.

 
نظر شما