امروز سه شنبه 29 آبان 1397
 

 

کد خبر : 6497
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 بهمن 1396 - 08:06
تعداد بازدید : 131
مازندران رتبه نخست تولید گل و گیاه در کشور
صدای مازندران: معاون امور اقتصادی استاندار مازندران گفت: مازندران در بین 19 محصول تولیدی کشور، رتبه نخست تولید گل‌ و گیاه را دارد که عمدتاً در غرب این استان پرورش داده می‌شود.

معاون امور اقتصادی استاندار مازندران گفت: مازندران در بین 19 محصول تولیدی کشور، رتبه نخست تولید گل‌ و گیاه را دارد که عمدتاً در غرب این استان پرورش داده می‌شود.

 

به گزارش صدای مازندران حسن خیریان‌پور در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه جشنواره ملی ارکیده که در باغ گیاه‌شناسی این شهرستان برپا شد با اشاره به ظرفیت‌های مختلف مازندران در بخش‌های گل و گیاه، اظهارکرد: استان مازندران در بین 19 محصول تولیدی کشور، رتبه نخست تولید گل‌ و گیاه را دارد که عمدتاً در غرب این استان پرورش داده می‌شود.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران افزود: مازندران در تولید گل و گیاه درختچه‌ای و زینتی رتبه اول کشور را داریم و در بخش تولیدات گل شاخه بریده در رتبه سوم قرار دارد.


وی تصریح کرد: در کنار فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی که مورد توجه استاندار مازندران نیز قرار دارد و حتی در این راستا هیأت‌‌ها و سفیران کشورهای خارجی به مازندران سفر کرده‌اند و از نزدیک ظرفیت‌های این استان در تولیدات محصولات مختلف به ویژه گل و گیاه را ببینند و زمینه صادرات غیرنفتی بیش از پیش برای مازندران مهیا شود.


این مسؤول تأکیدکرد: برای توسعه صادرات غیرنفتی از استان مازندران باید تولیدات گل و گیاه را گسترش دهیم و به ویژه در بخش گل‌های شاخه بریده تلاش‌های بهتری صورت گیرد که قطعاً برگزاری چنین جشنواره و نمایشگاهی می‌تواند در جهت شناساندن تولیدات در گل و گیاه استان مازندران برای مصارف داخلی و گسترش صادرات مؤثر واقع شود.


خیریان‌پور عنوان‌کرد: ایجاد فضای نمایشگاهی دائمی در استان مازندران از خواسته‌های اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه و پایانه صادراتی این محصولات است که باید اقداماتی صورت گیرد.


وی بیان کرد: در زمینه تأمین نقدینگی بازار گل و گیاه در راستای رفع مشکلات آنها به منظور تقویت صادرات غیرنفتی از مازندران است که مورد توجه ما قرار دارد.


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران خاطرنشان کرد: در تابستان گذشته غرفه نمایشگاهی تولیدات گل و گیاه مازندران در «ولگاگراد» روسیه برپا شد که استقبال بسیار خوبی از آن شد. وی ابرازکرد: تسهیلات متعددی در قالب بسته‌های حمایتی رونق و تولید به ارزش 750 میلیارد تومان داریم که از طریق جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در حال اقدام است و 130 میلیارد تومان دیگر هم از محل بند «د» تبصره 16 قانون بودجه تحت عنوان خوداشتغالی و مشاغل خانگی که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی استفاده خواهد شد.


خیریان‌پور ادامه داد: 165 میلیارد تومان تسهیلات نیز در قالب اشتغال روستایی به تازگی ابلاغ شد که مرحله نخست آن در حال انجام است و یک بخش آن مربوط به بخش کشاورزی است و قطعاً تولیدات گل و گیاه را در بر خواهد گرفت. وی با اشاره به اینکه امسال کل صادرات مازندران 450 میلیون دلار بوده است، درباره صادرات گل و گیاه در برنامه ششم برای استان مازندران، گفت: صادرات گل و گیاه یک ظرفیت بسیار مهم برای استان ما است و شخص استاندار نیز در هدف‌گذاری برنامه ششم مازندران بر افزایش 3 میلیارد دلار صادرات تأکید کرد.

 
نظر شما