امروز چهارشنبه 25 مهر 1397
 

 

کد خبر : 6903
تاریخ انتشار : پنجشنبه 13 ارديبهشت 1397 - 09:23
تعداد بازدید : 93
افزایش قیمت اجاره در راه است
صدای مازندران: این روزها توهم افزایش قیمت به بازار مسکن، لوازم خانگی و پوشاک رسیده و همزمان با این افزایش قیمت بسیاری از خریداران منصرف شدند.

این روز‌ها توهم افزایش قیمت به بازار اقلام اساسی، مسکن، لوازم خانگی و پوشاک رسیده و همزمان با این نوسان بسیاری از خریداران منصرف شدند.

 

به گزارش صدای مازندران، همه ساله با نزدیک شدن به ماه رمضان، قیمت کالاهای اساسی به دلایل نامعلومی بدون حساب و کتاب افزایش می یابد و دلالان و سودجویان از این بازار نابسامان نهایت سو استفاده را می برند.

با وجود آنکه تب و تاب گرانی به بهانه ماه رمضان در اقلام مختلفی همچون گوشت، مرغ، میوه و سبزی، برنج ، روغن و لبنیات آغاز شده، اما برخی مسئولان از این موضوع اظهار بی اطلاعی می‌کنند و معتقدند که تولیدکنندگان خودسرانه قیمت محصولات خود را افزایش دادند.

گشت و گذار در بازار و فروشگاه های زنجیره ای حاکی از آن است که قیمت برخی گروه کالاهای اساسی از جمله لبنیات،گوشت، روغن، مرغ و...حسابی تکان خورده است.

آخرین برآوردها نشان می دهد که قیمت هر لیتر شیر بطری پرچرب در برخی برندهای لبنی 3200 و کم چرب 2850 و 2750 تومان است که بنا به گفته فروشندگان، 10 درصد افزایش یافته است، در حالیکه سازمان حمایت، نرخ هر لیتر شیر بطری پرچرب 2440 تومان اعلام کرده که با این وجود این برندهای لبنی 750 و 400 تومان گرانفروشی می‌کنند که از مسئولان دولتی انتظار می رود که به این امر رسیدگی کنند.

 

همچنین هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ 51 تا 52 هزار، سردست 61 هزار، گوشت گوساله 42 تا 43 هزار، مرغ 8 هزار و 500، برنج ایرانی 10 تا 15 هزار، برنج خارجی 5 تا 7 هزار و 500، قند 3 هزار و 900 تا 4 هزار و 500، شکر 3 هزار و 500 تومان در بازار عرضه می شود.

البته ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود؛ چراکه این روزها توهم افزایش قیمت به بازار مسکن، لوازم خانگی و پوشاک رسیده و همزمان با این افزایش قیمت بسیاری از خریداران منصرف شدند.

در این میان کارشناسان مسکن اعلام کاهش دو درصدی نرخ تسهیلات بانک مسکن در هفته گذشته را بهانه ای برای این افزایش قیمت می‌دانند.

محمد طحان پور، رئیس اتحادیه لوازم خانگی از افزایش 8 تا 10 درصدی قیمت کالاهای ساخت داخلی و وارداتی خبر داد و گفت: با وجود آنکه قبل از سال کارخانه های تولید داخل و شرکت های وارداتی تقاضای افزایش قیمت این کالاها را مطرح کردند، اما تا پایان فروردین هیچ گونه افزایش قیمتی نداشتیم و تنها این امر از ابتدای اردیبهشت ماه کلید خورده است.

نوسان نرخ ارز در روزهای گذشته بازار تمامی اقلام مورد نیاز خانوارها را تحت تاثیر خود قرار داده است، به طوریکه این افزایش قیمت در بازار پوشاک مشاهده می شود که بنابر گفته فروشندگان نوسان قیمت در میان برندهای داخلی غیر قابل توجیه به نظر می رسد.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی  با انتقاد از افزایش روز افزون هزینه های تولید اظهار کرد: با وجود نوسان شدید نرخ نهاده های دامی و قیمت کنونی مرغ در بازار، مرغداران تمایلی به تولید ندارند که درنهایت این امر تبعات منفی دیگری همچون کاهش شدید قیمت جوجه یکروزه را نیز به همراه داشته است.

وی افزود: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 5 هزار و 100 تومان، مرغ آماده به طبخ میدان بهمن 7 هزار و غرفه های میادین میوه و تره بار 7 هزار و 400 تومان است.                                                          

یوسفی با انتقاد از نوسان شدید نرخ نهاده های دامی در بازار گفت: هم اکنون نرخ هر کیلو ذرت هزار و 200 و کنجاله سویا 2 هزار و 400 تومان است، در حالیکه در مدت مشابه سال قبل هر کیلو ذرت با نرخ 700 و کنجاله سویا هزار و 400 تومان به مرغدار عرضه می شد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی تصریح کرد: با توجه به کاهش قیمت جوجه، تولیدکنندگان جوجه یکروزه تمایلی به تولید ندارند که درنهایت با کاهش عرضه و افزایش تقاضا در آستانه ماه رمضان پیش بینی می شود که قیمت هر کیلو مرغ به بالای 9 هزار و 500 تومان برسد.

 
نظر شما

 

 

پربیننده ترین