امروز چهارشنبه 25 مهر 1397
 

 

کد خبر : 7240
تاریخ انتشار : جمعه 06 مهر 1397 - 23:47
تعداد بازدید : 28
نساجی قائمشهر فرزند ناتنی صنعت / داغ نساجی به دل مردم قائمشهر
صدای مازندران: سالها پیش نساجی قایمشهر شمال کشور را به قطب نساجی ایران تبدیل کرده بود و بخش قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده بود که متاسفانه

قائمشهر انگار کودک سرراهی است و برای کسی اهمیتی ندارد ، تنها چیزی که در این شهر فراوان یافت می شود جوان بیکار می باشد و هیچ اراده و تظاهری برای ایجاد اشتغال در این شهرستان وجود ندارد و به هر نقطه شهر بروید می‌بینید چقدر جوان بیکار در شهر هست اما صدایشان به گوش کسی نمی رسد ....


کارخانه نساجی در مازندران قدمتی نزدیک به یک قرن دارد اما متاسفانه حال روز قدیمی‌ترین کارخانه مازندران چندان خوش نیست و باید گفت نفس های آخر را به سختی می کشد.


یکی از بزرگ ‌ترین کارخانه های تولیدی نساجی کشور در ۲۰ سال اخیر با بحران های اقتصادی گوناگونی دست‌وپنجه نرم می‌کند که این امربر زندگی کارگران تحت پوشش آسیب های جدی وارد کرده است.


در گفتمان های اقتصادی هر صنعت یا واحد تولیدی مانند انسان از یک تاریخ تولد و تاریخ مرگ برخوردار است ، باید گفت صنایع تولیدی همچون جنینی می مانند که رشد می کنند، به بلوغ می‌رسند و پس از آن هم به نقطه ای از اوج رسیده و اگر تغییرات بنیادین در آن انجام نشود به مرگ زودرس دچار می گردند . نساجی مازندران نمونه بارز یک واحد صنعتی ، اقتصادی بزرگ در کشور است که متولد شده است و در طی سالهای گذشته به اوج خود رسید ولی به خاطر اینکه متولی خوبی نداشته به مرگ زودهنگام مبتلا گشته است.


سالها پیش نساجی قایمشهر شمال کشور را به قطب نساجی ایران تبدیل کرده بود و بخش قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده بود که متاسفانه در حال حاضر از این کارخانه قدیمی و ریشه دار تنها زمین متروکه باقی مانده است که علی الظاهر در اختیار شهرداری قائمشهر جهت ایجاد فضای سبز برای خدمات رسانی به مردم قرار گرفته است.


فرآیند تولیدی در نساجی مازندران طی سالیان گذشته طوری پیش رفته است که با پوسیدگی ماشین آلات بخش‌های مختلف این کارخانه تعطیل شده و به صورت پیوسته قائمشهر را به کانون اعتراض کارگران کارخانه نساجی تبدیل کرده است. شاید کمتر خانواده ای را در این شهرستان یافت که در کارخانه نساجی نماینده ای نداشته باشد.


می توان گفت آنچه که باعث شده است وضعیت اسفناک فعلی بزرگترین کارخانه نساجی را در کشور شاهد باشیم سومدیریت و روزمرگی تصمیم گیران و متولیان صنعت نساجی در مازندران بوده است لذا اگر متولیان امر برنامه ریزی درست و اصولی برای نساجی اتخاذ می نمودند و حمایت های لازم را بصورت عملیاتی اتخاذ می نمودند امروز شاهد چنین وضعیت مرگباری در نساجی قائمشهر که به نوعی امید مردم مازندران بوده است نباشیم.


نساجی اکنون به واحدی تبدیل شده است که مدیران آن بخش زیادی از وقت خود را باید به حل مشکلات و رسیدگی به اعتراضات کارگران اختصاص دهند ، ماشین آلات قدیمی را از خط تولید خارج کنند و برای جایگزینی آن راه حلی بیاندیشند .
بدون تردید باید گفت کسی نفهمید چه بر سر بزرگترین واحد صنعتی در قائمشهر آمد و اعتراضات مدنی و قانونی هم فایده‌ای نداشت تنها نتیجه اش بیمه بیکاری بود که عاید کارگران مظلوم شد.


ولی کارگران بعد از مدتی یکی پس از دیگری بازخرید ‌شدند ، بعد از چند سال لودر ، بیل مکانیکی و جرثقیل آوردند گفتند کارخانه ضمانت بانک بوده، بدهی دارد دستگاه‌ها را به شهرهای دیگر فروختند، کارخانه را هم به شهرداری و بانک ها و اداره‌های دیگر، ساختمان را خراب کردند و اکنون فقط زمینی باقی مانده است که خاطرات هزاران کارگر بازنشسته و مظلوم در آن نهفته است.
اما یکی از دلایلی که می توان از آن به عنوان مهم ترین دلیل ورشکستگی کارخانه نساجی نام برد عدم نظارت درست بر نحوه خصوصی سازی در این کارخانه قدیمی می باشد که به نوعی می توان گفت نساجی قائمشهر از مصادیق اشتباه خصوصی سازی بوده است .


لذا باید یادآور شد امروزه نساجی به دلیل ضعیف مدیریتی و عدم اتخاذ مدیریت یکپارچه و منسجم سالهای متمادی است به درد لاعلاجی دچار شده است و مدیران و متولیان این بخش کماکان در خواب غفلت به سرمی برند.
ضعف سیستمی آشکار مدیران کارخانه نساجی از زمان واگذاری این شرکت بزرگ به بانک ملی، روند کار را برای کارخانه و کارگران بغرنج و نابسامان کرد.


بعد از تعطیلی کارخانه، بیکاری و فقر اقتصادی سایه سنگینی بر زندگی مردم شهر انداخت و برخی ها در نتیجه ناچار به کوچ شدند.

 

امیر حسین طاهریان - فعال رسانه ای

 
نظر شما

 

 

پربیننده ترین